倉敷 Kurašiki

 

Další den před polednem vyrážíme do města Kurašiki. Do programu bylo vpasováno z toho důvodu, že potřebujeme další den být daleko v prefektuře Nara na cestě do Tenkawy, kde jezdí autobus jen dvakrát denně a doprava tam je poměrně komplikavaná, tak si vybíráme vhodnou a zároveň zajímavou „mezidestinaci“. Staré město v Kurašiki vypadá více než lákavě. Tentokrát zpět do Hirošimy jedeme vlakem JR (což je nejrychlejší možnost po lodi a tramvaji) s jízdní dobou 30 minut.

Na další etapu Šinkansenem jsem se moc těšil, protože jedeme do malé stanice Šin-Kurašiki, kde staví jen zastávkové spoje Kodama a na nich kromě jiného jezdí jednotky řady 500. Už dopředu jsem proto měl z jízdního řádu zjištěno, že tento vlak skutečně bude Šinkansen 500.


Šinkansen 500 po vystoupení v Šhin-Kurašiki. Jedná se o zajímavé jednotky vyrobené v letech 1995 – 1998 v počtu 9 šestnáctivozových vlaků s maximální rychlostí 300 km/h, provozovaných JR West na prestižních spojích Nozomi mezi Hakatou na Kjúšú a Tokiem. Unikátní jsou i německým designem, dosti odlišným od jiných Šinkansenů a tím že to byly první Šinkanseny s maximálkou 300 km/h. V roce 2010 byly nahrazeny nejnovějšími Šinkanseny N700, zkráceny na osmivozové (79 vozů bylo sešrotováno) a nyní slouží na zastávkových spojích na trati Sanjó Šinkansen.

Ještě dva pohledy do interiéru standardní třídy (ve vlaku již není první zelená třída). To vpravo je standardní schéma, co je vždy na zadní straně sklopného stolku, které upřesňuje co kde cestující najde. [iPhone]

 

Kurašiki 倉敷

Kurašiki mají krásné a zachovalé staré město (Honmači) s promenádou zvanou Bikan. Je zda řada zachovalých dřevěných budov z období Meidži. Typickým architektonickým prvkem zde jsou kosočtvercové bílé struktury s černou výplní pocházející snad ze 17 století.


Promenáda Bikan v Kurašiki


Tato rikša je zajímavá tím, že neveze zákazníky. Veze „instruktory“ zkoušící začínajícího rikšu.


Přestože neustále prší a je poměrně zima, vyrazil jsem udělat fotky do celkem prázdných uliček starého města.


Před několika lety zde bylo sundáno nadzemní elektrické vedené, hyzdící většinu japonských měst a tak ulice působí nezvykle klidným a starodávným dojmem.

Přespáváme v malém soukromém domku přímo ve starém městě s krásným výhledem do okolí. Před okny je malá svatyně a výhled ven je i z futonu (spaní ma zemi) po roztažení papírových dveří. Za zády máme šintoistický chrám Ači džindža. [iPhone]


Ranní atmosféra probouzejícího se Honmači v Kurašiki.


Pohled na vrch s džindžou a budhistickým chrámem Kanrjúdži, který je patrný na této fotce.

Z Kurašiky cestujeme do hor v prefektuře Nara, do vesnice Tenkawa.

Komentáře jsou uzavřeny.